Tutaj jesteś

Jak ekologicznie zapakować prezent?

7 listopada, 2024 Poradnik Jak ekologicznie zapakować prezent


Ekologia stała się wręcz stylem życia dla niektórych. Jeśli do tego grona osób zalicza się ktoś z Twoich bliskich i wkrótce ta osoba ma urodziny, możesz już teraz pomyśleć nad ważnymi sprawami — konkretniej mówiąc, pomyśleć nad tym, jak ekologicznie zapakować prezent? W tym artykule znajdziesz nasze porady

Zakup ekologicznych opakowań

Jeżeli mówimy o ekologicznych opakowaniach, musisz od razu wiedzieć o jednej minimalnej, ale jednak, wadzie. Pudełeczka przyjazne planecie będą zawsze nieco mniej eleganckie. Błyszczące akcenty z tworzyw sztucznych mają tę przewagę, jeśli chodzi o krzykliwość i wyrazistość. Na szczęście, jeśli bliski Ci osoba interesuje się ekologią, to jesteśmy przekonani, że będzie zadowolona z ekologicznego opakowania na prezent. 

Takie gotowe pudełeczka tworzone w duchu ekologii możesz znaleźć na stronach producentów opakowań. Spójrz tutaj np.: https://pakowanko.com — ta hurtownia jest oczywiście jednym z wielu przykładów firm, które zajmują się produkcją ekologicznych pojemników. 

Wiemy, że zakup gotowych opakowań jest lekkim pójściem na łatwiznę, ale jedno jest w ich przypadku pewne: masz gwarancję, że opakowania są faktycznie w 100% biodegradowalne, bo renomowani producenci posiadają certyfikaty potwierdzające ekologiczny charakter danego opakowania. 

Ekologiczne opakowanie na prezent w duchu DIY

Jest kilka pomysłów, które możesz wykorzystać, chcąc samodzielnie przygotować ekologiczne opakowanie na prezent. Poniżej kilka estetycznych i prostych do wykonania sposobów.

Opakowanie z tektury

Tektura jest przykładem materiału biodegradowalnego. W końcu wyrzuca się ją do makulatury i świetnie poddaje się recyklingowi. 

Znajdź karton o odpowiednich wymiarach — jego wielkość musi umożliwiać wsadzenie upominku w całości i zamknięcie go od góry. Gdy już ustalisz, jakich rozmiarów karton jest Ci potrzebny, możesz rozejrzeć się za ekologicznym klejem. Takie też są. Gdyby osoba obdarowana miała wątpliwości co do ekologicznego charakteru prezentu, powiedz jej, że klej też jest ekologiczny. Wiele osób wciąż jeszcze nie wie, że da się zrobić ekologiczny klej, który wykazuje się świetnymi właściwościami klejącymi. 

Ekologiczne pudełko na prezent możesz dodatkowo wypełnić sianem lub skórkami od cytrusów wyciętymi w ładne kształty, np. gwiazdki, bombki czy też dzwonki. Możesz też, jeśli tylko masz takie umiejętności, wyciąć z drewna podkładkę na kubek. Z jednej strony będzie wypełniaczem opakowania, z drugiej zaś stanie się częścią prezentu. 

Materiałowa torba na prezent

Może to nie jest najbardziej elegancka forma pakowania prezentów, ale z pewnością jest trwała i może być cały czas po uroczystości wykorzystywana. Jeśli nie masz czasu lub motywacji do pracy nad ekologicznym pudełkiem, możesz kupić torbę płócienną. 

Jeśli odwiedzisz sklepy z ekologicznymi upominkami, znajdziesz na pewno takie produkty, które można personalizować — napis, który bliska Ci osoba będzie mogła ze sobą utożsamić jest świetnym wyjściem. Taki zabieg sprawia, że tak niepozorny przedmiot jak płócienna torba zyskuje szczególną wartość. 

Ekologiczne pakowanie prezentów – podsumowanie

Jak widzisz, nie trzeba korzystać z tworzyw sztucznych, aby zapakować upominek. Może pudełka biodegradowalne nie wyglądają tak imponująco jak te błyszczące, ale na pewno dają o wiele większą radość każdemu miłośnikowi ekologii. Nie wahaj się więc sięgnąć po  takie pudełko — obdarowywana osoba na pewno je doceni!

Oto kilka ekologicznych sposobów na zapakowanie prezentu:

  1. Użyj papieru pakowego, kraft lub makulaturowego zamiast papierów ozdobnych. Te materiały są w pełni biodegradowalne.

  2. Zamiast taśmy klejącej wykorzystaj paski materiału, sznurka lub wstążki. Unikaj plastikowych opakowań i wykończeń.

  3. Jako wypełnienie możesz użyć naturalnych materiałów, takich jak skrawki tkanin, gazety, słoma, liście lub kwiaty suszone. Unikaj styropianu i folii bąbelkowej.

  4. Jako ozdobę użyj naturalnych elementów, np. gałązek, szyszek, korka, owoców suszonych. Możesz także wykorzystać elementy, które można później wykorzystać, np. podkładki pod kubki, przypinki.

  5. Opakuj prezent w materiałową lub płócienną torbę, która posłuży później jako dodatkowy prezent.

  6. Unikaj foliowych torebek i plastikowych wypełniaczy. Zamiast tego wykorzystaj papier pakowy, sznurki lub materiały pochodzenia naturalnego.

Pamiętaj, aby selekcjonować materiały w taki sposób, aby były w pełni przyjazne środowisku i nadawały się do recyklingu lub kompostowania. Dzięki temu Twój prezent będzie nie tylko atrakcyjny, ale też ekologiczny!

wino

Redakcja smalltravellers.pl

Na blogu smalltravellers.pl znajdziecie relacje z moich podróży, kulturowe ciekawostki, przepisy z różnych stron świata oraz inspiracje do tworzenia własnych, unikalnych rzeczy. Zapraszam do wspólnego odkrywania i tworzenia!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?